Bitkiler

ekinezya

ekinezya ekinezya ekinezya ekinezya ekinezya ekinezya ekinezya ekinezya ekinezya ekinezya ekinezya ekinezya ekinezya ekinezya ekinezya ekinezya ekinezya ekinezya ekinezya ekinezya ekinezya ekinezya ekinezya ekinezya ekinezya ekinezya ekinezya ekinezya ekinezya ekinezya ekinezya ekinezya
  Adi :  
Türkçe adi
EKINEZYA KÖKÜ
Türkçe Diger Adlari
Ekinezya - Erguvani kirpibasi - Kirpibasi - Kirpiotu - Ince yaprakli eflatun koza çiçegi - Samson kökü
Latince Adi
Echinacea angustifolia - Echinacea purpurea - Echinacea pallida
Ingilizce adi
Purple Coneflower
Diger Adlari
Black Samson - Black Sampson - Black Susan - Comb Flower - Hedgehog - Indian Head - Kansas
 
Snakeroot - Missouri Snakeroot - Rudbeckia - Scurvy Root
Familyasi
Asteraceae(Compositae)
  Tanimi :  
Botanik Bilgisi
Kuzey Amerika kökenli önemli bir sifali bitki türüdür. Otsu, çok yillik bir bitkidir. Gövdesi kalin ve tüylüdür. Yapraklari uzun ve mizragimsi olup tepedekiler sapsiz alt taraftakiler ise uzun saplidir.Çiçekleri eflatun renginde ve çok sayida boru seklinde çiçeklerden olusmus konik bir disk seklindedir. Etrafinda 12 - 20 adet büyük, yaygin donuk - eflatun taç yapraklar mevcuttur. Çiçekler haziran ekim arasinda açarlar.
 
Kokusu - Tadi
  Faydalari :  
Üzerinde bir çok arastirma yapilmis özellikle immün sistemini desteklemeyle ün salmis bir bitkidir.Beyaz kan hücrelerinin üretimini tesvik ederek immün sistemi destekler. Güçlü antibakteriyel ve anti viral özelliklere sahiptir. Soguk alginligi, grip, herpes, Sinüzit, samannezlesi, solunum hastaliklari; anti iltihabi özellikler: egzama, çibanlar, kesikler, yaniklar ,sedef, sivilce,yaralar, ülser, kurdesen v.bSoguk alginligi ve hafif enfeksiyonlarda çok basarilidir. Isveç'de yapilan bir çalisma ekinazyanin nezlenin 12 klinik septomunu azalttigini göstermistir. Nezlenin ilk isaretleri görüldügünde alinmalidir.Sik sik tekrarlayan yerlesik müzmin bronsit, Sinüzit de koruyucu olarak da kullanilabilir.Ayrica grip ve kulak enfeksiyonlarinda da faydali oldugu tesbit edilmistir. Bir çok çalisma ekinezyanin saglikli doku ile istenmeyen patojenik organizmalar arasindaki dogal bariyeri tahrip eden hyaluronidase adli enzimin olusumunu önledigini göstermistir. Bu yüzden vücudun savunma hattini virüslere karsi korur. Ekinezya ekstresinin farelerde bazi tümör tiplerinin büyümesini engelledigi gösterilmistir. Muhtemelen vücudun kendi savunmasini arttiran anahtar lenfositlerin üretimini destekleyerek tümörlerin büyümesini baskilamaktadir. Yine kemoterapi alan hastalarda immün sistemi desteklemektedir. Herpes ve grip virüslerinde etkili olup yine inatçi bir mantar enfeksiyonu olan candida'ya karsidabasarili olmus olup tekrarini da engellemektedir. Cilt yara ve yaglarinin, cilt ülserlerinin iyilesmesinde faydalidir.
  Yan Etkileri:  
 
Bilinen bir yan etkisi yoktur. Asiri dozajlar mide bulantisina yol açabilir. 6 haftadan fazla sürekullanmak tavsiye edilmemektedir. Iki hafta ara vermek yeterli bir önlem olabilir. 2 yasindan küçük bebeklerde, tüberkülozlu hastalarda ve romatizmal arterit ve lupus gibi otoimmün hastalarinda immün fonksiyonlarini uyardigi için kullanilmamasi yerinde bir tedbir olacaktir.
  Tibbi Bakis Tarzi :  
Agiz sagligi
Dis gum'larina sürüldügünde veya gargara yapildiginda içerdigi echinacoside maddesi dolayasi ilegenellik gingivit'lere sebep olan zararli streptococcus bakterisini baskiliyarak gingivitlerin iyilesmesine yardimci olur. Dört mililitrelik bir ekinezya sivi ekstrakti ile gargara yapildiginda agiz ülserlerini iyilestirir. Ekinezya tentürü ile yapilan gargara dislerin periodental rahatsizliginin iyilestirilmesine yardim eder.
 
Anti - toksikligi
Ekinezya iltihaplanmaya sebep olan cyclooxygenase enzimini ve yine bunun gibi potansiyelolarak toksik olan hyaluronidase enzimiyle lipoxygenase enzimini engeller.
 
Deri
Ekinezya fagositleri uyararak zararli bakterilerin deride sebep oldugu enfeksiyonlarin iyilestirilmesini hizlandirir. Tinea hastaligina sebep olan epidermophyton mantarinin büyümesini tamamen engelleyerekTinea hastaliginin iyilesmesine ve önlenmesine yardimci olur.
 
Immün sistem
Ekinezya vücuttaki bazi tamamlayici kan protein faktörleri azaltir sonra ayni faktörleri büyük miktarda arttirir. Böylece bakterilerin bozunmasina yardim eder.
 
Sirkülasyondaki granülositlerin sayisini arttirir. Neutrofillerin diger beyaz kan hücrelerine oraninistabilize eder ve sirkülasyondaki Neutrofil sayisini arttirir.
Lenfatik sistemdeki kök hücrelerini uyarir.
Ekinazyanin içerigindeki echinacin maddesi dolayisi ilelenfositlerin lenfokin üretmesini saglar. Içerdigi polisakkaritler dolayisi ile makrofajlari aktive ederek onlarin kanser hücrelerine fagositik etki yapmalarini saglar.
Monositlerin üretiminitesvik eder.
Ekinezya hem saglikli hem de AIDS'li veya kronik yorgunluk sendromlu hastalarda NK lenfositleriniaktive eder. Yine ayni sekilde fagositleri antijenleri bozmasi için uyarir.
Dalagin fonksiyonlarinin gelismesine yardim eder.
T - lenfositlerini aktive ederve vücutta üretimlerini arttirir.
Normalin altina düstüklerinde ,serum beyaz kan hücreleri miktarini arttirir.
Bakteriyel ve viral rahatsizliklardan sonra geri normal duruma gelmeyi hizlandirdigi gibi onlara karsida engelleme yapmaya yardim eder.
Içerdigi echinadoside yüzündenListeria monocytogenes, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococci aureus, Streptococcus species , Eschericia species gibi bazi zararli bakterileri engeller.
Bazi tip mantarlara karsi engelleyicidir. Candida albicans in tekrarlamasini engeller. Yine Epidermophyton floccosum mantarini engeller.
Trichomonas vaginalis in yeniten üretimini ve büyümesini baki altina alir.
Ekinezya bir çok virüsü baski altinda tutar :
Immün sistemi uyarmasindan dolayi AIDStedavisine katki saglar. Bu hastalarda NK lenfositlerini vefagositleri uyarir. Ayrica vücudun TNF denen HIV virüsünün kopyalanma faktörü seviyesini arttirir.
Soguk alginliklarindavirüsleri engeller, eski saglikli hale dönüsü hizlandirir ve soguk alginligi semptomlarini azaltir.
Ekinezya HerpesSimplex Viruse'üne karsi anti - viral yapar.
Gribi önlemeye yardimci oldugu gibi interferon alfa ve interferon beta üretimini uyararak anti - viral etki de yapar. Ayrica grip semptomlarini önemli ölçüde hafifletir. Klinik tecrübeler echinacea purpureakökünün alkol ekstresinin 900 mgr/gün veya 180 damla/gün kullanimin etkin oldugunu göstermistir. Yine NK lenfositlerinin üretimini tesvik etme, TNF faktörünü uyarmasi ve makrofajlari aktive etmesidolayisi ile kanserin tedavisinde yardimci olmakta ve lösemide de ömrü uzatmaya yardimci olmaktadir. Ekinezya ( Hyaluronidase, Cyclooxygenase ve 5 - Lipoxygenase enzyme'lerini) engelleyerek iltihaplanmayi engeller
Kalp - damar sistemi
Vücudun kirmizi kan hücreleri sayisini arttirir ve stabilize eder.
Metabolizma
Kronik yorgunluk sendromunda gerek fagositleri ve gerekse de NK lenfositlerini uyararak immün
 
sisteme destek verir. Bunu hastalikli iken de yapar.
Seksüel sistem
Leukorrhea'ya sebep olan Trichomonas vaginalis'in yeniden üremesini ve büyümesini baski
 
altinda tutar.
Solunum sistemi
Bogaz agrilarinin(farenjit) iyilesmesini hizlandirir.
 
Akcigerdeki pleurisy'yi iyilestirir.
Nefes borusunun bir çok enfeksiyonunu iyilestirir.
Sinüzit zararli bakteri ve virüslerin etkisi ile oldugu zaman ekinezya iyi gelir.
  Etkilesimleri :  
Destekledikleri
Karbonhidratlar: Hyaluronidase enzimini engellemesi yüzünden onun bozunmasiyla olusan hyaluronic Asidi korur.
 
Immün sistem kimyasallari(Cytokines):Ekinezya; IgG - Interferon alfa - interferon beta - makrofajlar vasitasiyla interleukin - 1 ve Interleukin - 6 üretimlerini uyarir. Serum properdin seviyelerini, Tümör nekrosis faktörünü arttirir.
  Içerigi :  
Vitaminler
A - B2 - C - E Vitamini
Mineraller
Bakir - demir - selenyum - çinko - potasyum - krom - mangan - sülfür
Kimyasallar
Alkoloidler: Betaine - Isotussilagine - Tussilagine
 
Karbonhidratlar: Rhamnose - Fructose - Glucose - Galactose - Sucrose - Xylose - Arabinose -
Glucuronic Acid;
(Polisakkaritler):Echinacin** - Echinacin B - Inulin(5.9%)
Polifenoller:Apigenin - Luteolin - Quercetagetin - Isorhamnetin - Rutoside - Kaempferol -
Quercetin(430)
Fenolik asitler: (Kafeik asit türevleri): Caffeic Acid - Cichoric asit - Chlorogenic Acid - Caftaric Acid
Cynarin - Isochlorogenic Acid - 6 - O - Caffeoylechinacoside - Echinacoside* - Verbascoside
Des - Rhamnosylverbascoside
Uçucu yaglar:Borneol - Bornylacetate - Caryophylene # - Pentadeca - 8 - ene - 2 - one - Germacrene D
Izobutilaminler:Echinacein
Lipitler: Paimitik asit; (Poliasetilenler): Echinalone
Proteinler: Glükoproteinler
Terpenler: Humulene - Echinadiole
Digerleri:Alkilaminler - Izobutilamitler - Tannik asitler - Pentadekadien - Inuloid - Echinacen
Echinacen B - Echinoline - Echinolone
*Sadece echinacea angustifolia da mevcuttur.
**En fazla echinacea purpurea da bulunur.
#Sadece echinacea pallida da mevcuttur
  Kullanimi :  
Kurutma islemi havadar ve gölge bir yere ince sekilde sererek yapilmalidir.
Toplanmasi
Sik sik çevrilerek kurutma islemi çabukca yapilmalidir.
Saklanmasi
Nemsiz, kuru yerlerde saklanmalidir.
Yararlanilan Kisimlari
Kök, rizomve yapraklar
Kullanma Sekli
Kapsül, tablet, tentür ve çaylari
Hazirlanma Biçimi
Geleneksel
Tavsiye edilen dozajlar
Koruyucu amaçli: Ekinezyanin sivi ekstrelerinden günde 3 defa her seferinde 1 - 4 ml olmak üzere günde toplam olarak 3 - 12 ml arasi alinabilir.
 
Standartize edilmemis kapsül veya tabletlerinden alindiginda ise günde 3 kere her seferinde 1000 ila1500 mg olmak üzere günlük toplam 3000 - 4500 mg alinabilir.
4% Echinacoside olarak standardize edildiginde günde 450 - 750 mgr alinabilir.
Enfeksiyonlarda:Bazi herbalistler ilk 24 - 48 saatlik dönemde yüksek doz önerirler. Her iki saatte bir40 damla ekinezya tentürü veya 400 - 500 mg kurutulmus bitki tavsiye ederler.
Klasik soguk alginliginda1:5)'>(1:5)lik tentürden her seferinde 9 - 12 ml olmak üzere günde 3 defa alinir.
Yüksek dozajlarörnegin her iki saattebir 3 - 5 ml(günde 80 ml ye kadar) daha büyük etki yapar.
Kapsül veya hap olarak soguk alginliklari için günlük 900 - 1800 mg üçe bölünerek alinabilir.
Gripte echinacea purpurea kökünün alkol ekstresinden günlük 900 mg(180 damla) alinabilir.
Periyodik dozlar:4 gün alip 3 gün ara verilerek kullanilan periyotlarda maksimum etki saglanir.
Bu durumda immün sistem asiri uyarilir ve düsük enfeksiyon riskleri anlasilamayabilir.
Bazi uzmanlar 6 haftalik uzun bir süre kullanip en az 1 , tercihan 2 haftalik bir arayi tercih ederler.
Ticari bulunabilirlik
Kurutulmus echinacea angustifolia kökü halinde
 
Kurutulmus echinacea pallida kökü halinde
Kurutulmus echinacea purpurea kökü halinde
Echinacea angustifolia 1:2 ve 1:5ekstrakt/tentürü
Echinacea pallida 1:2 ve 1:5 ekstrakt/tentürü
Toz halinde echinacea pallida kökü halinde
4% echinacoside içerikli olarak standartize edilmis 125 mg lik echinacea angustifolia kapsül250 - 1000 mg lik echinacea angustifolia kapsül
380 mg lik echinacea purpurea ham bitki kapsül halinde
450 - 500 mg lik echinacea purpurea kökü
300 - 575 mg lik angustifolia tabletleri
Bogaz pastilleri halinde
  Geçmisi :  
Ana Vatani
Kuzey Amerika
Yetistigi bölgeler
Tarihçe

acı kavun

|

ada çayı

|

ada soğanı

|

ahududu

|

alıç

|

aloe vera

|

anason

|

arslan pençesi

|

at kuyruğu

|

aynısafa

|

biberiye

|

böğürtlen

|

brokoli

|

centıyan

|

civan perçemi

|

çoban otu

|

çoban çantası

|

dereotu

|

devedikeni

|

domates

|

ebegümeci

|

eğir

|

ekinezya

|

enginar

|

geven

|

ginseng

|

hatmi

|

havuç

|

ıhlamur

|

ısırgan

|

ıspanak

|

isveç iksiri

|

kırmızı kantaron

|

sarı kantaron

|

karabaş

|

karakafes

|

keçi boynuzu

|

kedi otu kökü

|

kekik

|

keten tohumu

|

kırmızı biber

|

kurt pençesi

|

kuşburnu

|

lahana

|

maydanoz

|

melisa

|

meyan kökü

|

papatya

|

propolis arı zamkı

|

rezene

|

üzüm çekirdeği

|

yeşil çay

|

yoğurt otu

|

zencefil

|

zeytin yağı

|

zeytin yaprağı

|

ökse

|

sarımsak

|

soğan

|

üzüm

|

yaban mersini

|